Biografia

Marek ZEFIR Wójcicki urodził się w Warszawie. Jako trzylatek próbował grać na harmonijce ustnej, gdy był sześcioletnim chłopcem dostał swoją pierwszą gitarę akustyczną. I ... zakochał się w tym instrumencie. Pierwsze gitarowe kroki stawiał pod okiem wujka Tadeusza, potem uczył się sam słuchając muzyki. Inspirowali go o dziwo nie gitarzyści lecz perkusiści, saksofoniści i pianiści.

Uczęszczał do Średniej Szkoły Muzycznej w klasie kontrabasu. Jako dojrzały muzyk otrzymał stypendium im. Krzysztofa Komedy.

ZEFIR - Marek Wójcicki

Nagrywał między innymi z Czesławem Niemenem. Grupami: Exodus, Deef, De Mono, Houk, Oddział Zamknięty, Sesja 80, Strajk 80. Był zapraszany i grał w renomowanych klubach zagranicznych w Londynie, Berlinie min. Flöz Quasimodo.

ZEFIR - Marek Wójcicki

W 1997 roku założył zespół Zefir Band z tragicznie zmarłym Krzysztofem Ostasiukiem (vocal).
Owocem fascynacji, prób poszukiwań, godzin grania jest jego własna (własna, bo pochodząca z jego wnętrza) muzyka wydana na płycie Zefir Solo.

Zefir gra każdy rodzaj muzyki od Hevy Metalu po Jazz. Obecnie muzyk jest w trakcie przygotowań do otwarcia własnego studia nagrań w które włożył osiem lat pracy, szukając najlepszych rozwiązań technicznych potrzebnych do rejestracji dzwięku.


Zespół Zefir Trio tworzy trzech wytrawnych muzyków, gitarzysta Marek „Zefir” Wójcicki, basista Wojciech Ruciński oraz perkusista Cezary Dąbrowski.

Projekt oparty jest na muzyce autorskiej Marka „Zefira” Wójcickiego i muzycznie trudno go zaszufladkować.

Do cech charakterystycznych zaliczyć można odważne improwizacje gitarowe o niesamowitej energii, oparte na motoryce sekcji rytmicznej oraz wykonywane własną techniką „ krzyżową ” eskapady Marka, w których słychać dwie równocześnie prowadzone partie gitarowe.

Zefir Trio powstało w lutym 2005 roku, zespół preferuje nagrania koncertowe ze względu na ich prawdziwość i przekaz emocjonalny szczególnie, że wykonuje muzykę "otwartą" z elementami jazzu rocka i muzyki improwizowanej.

Stylistycznie Zefir Trio to propozycja stojąca w "opozycji" do "plastikowych" produkcji i pospolitego kopiowania modnych tendencji i nurtów muzycznych typu: "laptop+kontrabas" lub budowania zespołu, w którym muzycy wiernie kopiują zagraniczne, modne ostatnio, wzorce.

Założeniem lidera jest, aby zespół współpracował na zasadzie polifonii, uzupełniając, a zarazem tworząc własne „opowieści muzyczne”. Każdy z koncertów to otwarta forma, a płynące ze sceny witalność i ekspresja muzyków zostawiają na słuchaczach ogromne wrażenie.

Zefir Trio grywa regularne koncerty na które muzycy zespołu serdecznie zapraszają. Atmosfera żywej muzyki udzieli się Wam na pewno.